תקיפת ישראל בסוריה - תרומה לארה"ב

"ישראל היום", http://bit.ly/2EzR6T6 , February 19, 2018

 

    English edition http://bit.ly/2F0Y1p9

תמיכת ארה"ב בהפצצת מתקנים ביטחוניים איראנים וסורים בסוריה – על ידי חיל האויר הישראלי - המחישה שוושינגטון קלטה את המסר: ביום סגריר ישראל היא בעלת-ברית יעילה, ללא-תנאי וחסרת-תחליף, המניבה תרומה ייחודית ורבת-השנים לביטחון הלאומי ולתעשיות הבטחוניות של ארה"ב.

אמנם ישראל איבדה מטוס אחד, אך הפגינה יכולות חריגות בשדרוג הלוחמה האלקטרונית ושיבוש מערכות רדאר, יכולות-מודיעין, שדרוג יכולות-אש, דיוק, תמרון והספק (דרמטי!) בהפצצת מערכות הגנה אווירית מתוחכמות, זהוי וירוט מטוס-ללא-טייס איראני וקרון הבקרה הנייד שלו, ועוד.

צה"ל מפיק את לקחי העימות בכל הקשור לתפקוד המערכות שהשתתפו בעימות, וחלק גדול מהלקחים יעבור לארה"ב, בעלת-ברית ויצרן רוב אמצעי הלחימה של צה"ל.

הסנטור דניאל אינוייה ז"ל, שהיה המוביל בין תומכי ישראל בקונגרס, נהג להדגיש שנסיון הקרב הישראלי משדרג את הביטחון הלאומי האמריקאי ומניב מיליארדי דולרים לקופת ארה"ב. לדבריו, לקחי הקרבות של ישראל – כגון השמדת 19 סוללות טילי קרקע-אוויר ו-97 מטוסי קרב סובייטים ביוני 1982 - חסכו לתעשיות הביטחוניות בארה"ב 20-10 שנות מחקר ופיתוח, שיפרו את איכות ותחרותיות מוצריהן, הדגישו את עליונות מערכות הנשק האמריקאיות, הגדילו את היצוא הביטחוני האמריקאי והרחיבו את בסיס התעסוקה בארה"ב. כמו כן, הלקחים של הפעולה הישראלית שידרגו את יכולות חיל האוויר האמריקאי ואת כוח ההרתעה של ארה"ב, חשפו נקודות החולשה של מערכות נשק סובייטיות, כירסמו במעמד האסטרטגי של ברה"מ, היטו את מאזן הכוחות הגלובלי לכיוון ארה"ב ומנעו אבידות אמריקאיות רבות. הוא טען שהיקף המודיעין המגיע לארה"ב מישראל עולה – איכותית וכמותית - על סך המודיעין המתקבל מכל מדינות נאט"ו.

פעולת חיל האוויר מחזקת את מורשת אינוייה שראה בישראל, לא רק בעלת ברית מוסרית, אלא גם מעבדה בתנאי קרב של הצבא ותעשיות הביטחון בארה"ב; מוצב קדמי קריטי, החוסך לארה"ב מיליארדי דולרים הכרוכים בהצבת כח צבאי אמריקאי נוסף במזרח התיכון.

בביקור שקיימתי במפעל היצור של המטוס 16
F בפורט וורת', טקסס, אמר מנהל המפעל שהוא מקבל בשיטתיות, מחיל האוויר הישראלי, לקחי טיסה בתנאי-קרב שהניבו יותר מ-600 שדרוגים, שאת ערכם הוא העריך ב"מגה-מליארדי דולרים". אפשר להניח ש"בונוס" דומה מגיע לקופת חברת "מקדונל-דאגלאס" המייצרת את המטוס 15F

מטייס קרב אמריקאי שמעתי שהוא הפיק תועלת ייחודית באימונים משותפים עם טייסים ישראלים: "הטייס הישראלי נמצא בטווח רדאר וטילי אויב גם בטיסות אימון, ולכן חייב לטוס תמיד בתחושת להיות-או לחדול, להיות יצירתי ונועז יותר מטייס אמריקאי, ולמתוח את יכולות המטוס האמריקאי מעבר לטיסה השגרתית המתבצעת על ידינו."  

ארועי ה-10 לפברואר מלמדים שבניגוד לתובנה המקובלת, פעולת חיל האוויר בסוריה איננה מציגה את ישראל בבדידותה, אלא – להיפך - מחזקת את חיוניותה לארה"ב. הפעולה גם מעניקה סימוכין לעובדה שאספקת אמצעי לחימה אמריקאים לישראל אינם מהווים "סיוע חוץ", אלא השקעה אמריקאית בישראל המניבה תשואה של מאות אחוזים, המשדרגת את הביטחון הלאומי וכלכלת ארה"ב.