פרישת ארה"ב מ"וועדת זכויות אדם" – קידום אינטרס אמריקאי

https://bit.ly/2KbxCuM ,"ישראל היום", June 27, 2018

 English edition   https://bit.ly/2K6CIsb   

"וועדת האו"מ לזכויות האדם" מחד, ועקרון זכויות האדם מאידך, הם דבר והיפוכו, כפי שמעידה רשימת המדינות החברות בוועדה. כמו כן, הרכב הוועדה – הנקבע לפי חלוקה גיאוגרפית – מכתיב התנהלות אנטי-אמריקאית בהנהגת משטרים לא-דמוקרטים.

לדוגמא, חברת הוועדה ונצואלה, האנטי-אמריקאית ומקורבת מאד לאייתולות, היא אב-טיפוס לדיקטטורה הכולאת גורמי אופוזיציה ומרוקנת את הרשות המחוקקת מתוכן. קונגו נשלטת על ידי דיקטטור הרוצח את מתנגדיו ודבק לכסאו מעבר לתקופה המצוינת בחוקה. פקיסטן מאופיינת על ידי הפרה גסה וסיטונאית של זכויות האדם – בתי משפט צבאיים לאזרחים, הוצאות להורג שגרתיות, אי-סובלנות דתית ומיגדרית, וקרקע פוריה לטרור אנטי-אמריקאי. חברת וועדה נוספת היא אפגניסטן המשתמשת בקבוצות טרור "לטיפול" במתנגדי המשטר. בורונדי חברה בוועדה למרות שמואשמת על ידי הוועדה בהפרת זכויות אדם (חטיפות, עינויים והוצאות להורג של מתנגדיה), ומסרבת לשתף פעולה עם חוקרי הוועדה. קובה ממשיכה בדיכוי גורמי אופוזיציה, תקשורת חופשית וזכויות אדם.

מדינות נוספות החברות בוועדה למרות הפרה שיטתית וגסה של זכויות האדם: רואנדה, סנגל, טוגו, חוף השנהב, אנגולה, אתיופיה, עיראק, תוניסיה, קטאר, סין, ועוד.

פרישת ארה"ב חושפת את פניה האמיתיות של הוועדה, ושוללת ממנה את האפשרות להשתמש בארה"ב כמסיכה המשדרגת את הלגיטימציה של פעילות המכרסמת בזכויות האדם, פוגעת באינטרס ארה"ב ומקדמת אינטרסים של מדינות העוינות את ארה"ב.

פרישת ארה"ב מהוועדה עקבית עם פרישתה מהסכם הגרעין מ-2015 (שלא אושרר על ידי הקונגרס!), שהעניק לאייתולות האנטי-אמריקאיות תמורה דרמטית, מיידית, מדוייקת ומעשית תמורת הבטחות מילוליות, ערטילאיות ולטווח-הארוך, למרות שמאכלת האייתולות מתקרבת לגרונן של סעודיה ושאר מדינות ערב הפרו-אמריקאיות, ומגבירה אחיזתה בעיראק, סוריה, לבנון ותימן.

פרישת ארה"ב מהוועדה ומהסכם הגרעין משדרג את תדמית ההרתעה שלה ואת ביטחונן של בעלות-בריתה, ולכן תורם ליציבות העולמית.

פרישת ארה"ב מאותתת לאו"מ ולגורמים נוספים הנהנים מסיוע אזרחי וביטחוני אמריקאי, שהמשכו מותנה במדיניות פרו-אמריקאית. תמו הימים של סיוע אמריקאי לגורמים היורקים בפרצופה של ארה"ב. האו"מ עלול להפסיד סיוע פיננסי אמריקאי השקול ל-20% מתקציב הארגון, כולל 25% מתקציב אונר"א המממן חינוך לשנאה והסתה לטרור.

ב-2008 חשפה הוועדה את פניה האמיתיות – המהוות בבואה של האו"מ כולו – כאשר כל 47 המדינות החברות בוועדה אישרו מינוי לשש שנים של ריצ'רד פאלק האנטי-אמריקאי הארסי למומחה-מיוחד לוועדה. פאלק האשים את הנשיא בוש בטיוח מסקנות "טרור מגדלי התאומים", כולל מעורבות-כביכול של גורמי ימין אמריקאים.... לאחר טרור המרתון בבוסטון ב-2013 כתב פאלק "מי שסובל מעוול מגיב בעוול...."

פעילות "וועדת האו"מ לזכויות האדם" מחד, וביטחונה הלאומי של ארה"ב מאידך, הם דבר והיפוכו. לכן, פרישת ארה"ב מהוועדה מקדמת את האינטרס האמריקאי, וגם את אינטרס העולם החופשי.