שגרירות ארה"ב בירושלים – קידום אינטרס אמריקאי

"חדשות מחלקה ראשונה", http://bit.ly/2GNDDI4 , February 28, 2018

 English edition http://bit.ly/2sYFTde   

הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, והעברת שגרירותה לירושלים – לפי חוק אמריקאי מ-1995 - מבטאים את נחישות הנשיא טראמפ לשקם את תדמית ההרתעה של ארה"ב, על ידי הדיפת לחץ ואיום ערביים; להפגין את יכולת ארה"ב ללכת נגד הזרם, לפעול באופן חד-צדדי, ולא להשתעבד לקונצנזוס רב-לאומי שאינו פרו-אמריקאי; ולקרוא תיגר על התקינות-הפוליטית של האו"מ, מחלקת המדינה, מכוני המחקר ו"התקשורת העילית" בארה"ב – פשלונרים סדרתיים בזירה המזרח תיכונית.

אמנם הנשיא טראמפ רואה בישראל שותף אסטרטגי, ערכי וייחודי – באזור ותקופה נפיצים ביותר – אך תיקון העיוות בן 70 השנים נועד, בראש וראשונה, לקדם אינטרס אמריקאי, יותר מאשר הפגנת פרו- ישראליות.

העברת השגרירות לירושלים מבטאת תפישת עולם החותרת לשיקום תדמית הרתעה שנרמסה בתקופת אובמה, רואה בכניעה לאיום מרשם להחרפת תוקפנות וטרור, ומבינה שהדיפת איום היא תנאי-מוקדם לשיקום ההרתעה ולקידום שלום וביטחון.

אי-העברת השגרירות לירושלים לא קידמה את השלום, הקצינה את ציפיות הפלשתינים וחייבה אותם לעקוף את ארה"ב בדרישותיהם, ולכן הוסיפה מכשול לתהליך השלום. העברת השגרירות לא תפגע בתהליך השלום, מכיוון שמדובר במערב ירושלים.

העברת השגרירות לירושלים משקפת אתוס אמריקאי הרואה בירושלים-רבתי את בירתו הבלעדית של העם היהודי, ומעניק לה משמעות מיוחדת מתקופת המתיישבים הראשונים שהגיעו "לארץ המובטחת המודרנית" במאה ה-17  והאבות המייסדים במאה ה-18. לכן יש בארה"ב 18 ערים הנקראות ירושלים ו-32 הנקראות
Salem (שלם - שמה המקורי של ירושלים). 

העברת השגרירות תממש חוק הקיים מ-1995 - ונהנה מתמיכה מסיבית של הקונגרס והציבור בארה"ב - אך הושעה, בגיבוי ראשי ממשלת ישראל, על ידי נשיאים שנשאו את שם הביטחון לשווא, כנימוק להשעייה.

באוקטובר 1995 שמעתי מהסנטור דניאל אינוייה על תסכולו ממעורבות ראש הממשלה רבין בסירוס הצעת החוק להכרה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל ומקום שגרירות ארה"ב, על ידי הוספת סעיף המאפשר לנשיא לדחות את מימוש החוק מ"נימוקים ביטחוניים".  

ביולי 1999 דרש ראש הממשלה ברק מידידי ישראל בסנאט לא להגיש תיקון לחוק (שנתמך על ידי 84, מתוך 100, סנטורים) המחייב את מימושו. ברק טען שאין להקריב תהליך שלום על מזבח ירושלים, אך למעשה הקריב את ירושלים על מזבח תהליך שלום שקרס בתקופת כהונתו.

הנשיא טראמפ נחוש ללמוד מ– ולא לחזור על - שגיאות קודמיו, להדוף איום ולחץ של משטרים פורעי-חוק, ולקדם אינטרס, חוק ומורשת אמריקאים.

בדצמבר 1949 הכריז בן גוריון על מערב ירושלים כבירת ישראל, וחרף לחץ כבד של ארה"ב להימנע מסיפוח ובנייה הוא העביר לירושלים את משרדי הממשלה והכנסת, הקים שכונות על "הקו הירוק", ולכן האדיר את מעמד ירושלים וישראל ואת יוקרתו.

האם ראש הממשלה נתניהו יאמץ את תפישות העולם של טראמפ ובן גוריון, יהדוף לחץ אמריקאי ובינלאומי לויתורים שיכרסמו בתדמית ההרתעה של ישראל, וכך ישדרג את ההערכה כלפי ישראל וכלפיו?!