שגרירות ארה"ב בירושלים – אינטרס אמריקאי

"חדשות מחלקה ראשונה", https://bit.ly/2KwQkIW, May 17, 2018

English edition https://bit.ly/2IKYEaW
 
הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל ומקום השגרירות – לראשונה מאז 1948 - מלמדים על הכרה בסדר העדיפויות המזרח תיכוני, סטייה מדוקטרינה בת 70 שנים של מחלקת המדינה, וקידום ביטחונה הלאומי של ארה"ב.  
 
בניגוד לתובנות המקובלות של הממסד התקשורתי, האקדמאי ומחלקת המדינה, הנשיא טראמפ מבין שהמעש – למרות המלל – הערבי מצביע על מקומם הנמוך של ירושלים והעניין הפלשתיני בסדר היום הערבי, המתמקד באיומים קטלניים של האייתולות, דאע"ש ו"האחים המוסלמים" על כל משטר ערבי פרו-אמריקאי במפרץ הפרסי, חצי האי ערב, ירדן ומצרים.
 
העברת השגרירות – לפי "חוק השגרירות בירושלים" מ-1995 – ממחישה את הפער בין עמדת הנשיא טראמפ, רוב הקונגרס והמצביעים בארה"ב, לבין הלך-הרוח השולט באו"מ, הרפיסות האירופאית ומוקדי התקינות-הפוליטית במחלקת המדינה, התקשורת "העילית" ומכוני המחקר בארה"ב. 
 
ההחלטה משקמת את עצמאות הפעולה האמריקאית החד-צדדית, בניגוד להיגררות הנשיא אובמה אחר פעולות רב-צדדיות שכירסמו במעמד ובאינטרסים של ארה"ב.
 
העברת שגרירות ארה"ב לירושלים מבטאת נחישות להדוף לחצים אירופאים, בינלאומיים וערביים, כדי לשקם את תדמית ההרתעה של ארה"ב. הנשיא טראמפ – ובמיוחד יועצו לביטחון לאומי, ג'ון בולטון ומזכיר המדינה, מייק פומפיאו – משוכנעים שוויתור לפורעי-חוק מהווה רוח-גבית לטרור ורוח-נגדית למשטרים ידידותיים.  
 
לדוגמא, הכרת ארה"ב באש"פ בדצמבר 1988 שפכה שמן על מדורת החינוך לשנאה והטרור הפלשתינים, בדומה להשפעת ויתורים ישראלים חסרי-תקדים ב-1993 ("הסכם אוסלו") ו-2005 ("היתנתקות") שהובילו לטרור חסר-תקדים, שלוש מלחמות (לפי שעה) וערעור תחושת-הביטחון הרבה מעבר ל"עוטף עזה".
 
פייסנות וכניעה מכרסמים בתדמית ההרתעה, ולכן מלבים את אש הטרור ופוגעים בביטחון הלאומי וביטחון הפנים. אי-הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל לא מנעה את טרור מכוניות התופת ב"מגדלי חובאר" ובריאד בסעודיה ב-1995 ו-1996 (24 הרוגים אמריקאים), פיצוץ שגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה ב-1998 (224 הרוגים), הפיגוע במשחתת האמריקאית "יו. אס. אס. קול" בנמל עדן ב-2000 (17 מלחים נהרגו), וכמובן שלא מנעה את הטבח ב"מגדלי התאומים" בניו יורק ב-2001 (3000 הרוגים).
 
כצפוי, אי-מימוש "חוק השגרירות בירושלים" –כתוצאה מסעיף שהוכנס עקב בקשת רה"מ ישראל ומאפשר לנשיא לדחות את יישומו – לא בלם טרור ולא קידם שלום. להיפך, הוא החריף את הטרור הפלשתיני, חייב את הרשות הפלשתינית לאגף את ארה"ב מהצד המכסימליסטי, להעלות את רף-ציפיותיה ולהקצין את תביעותיה. כיצד יכול פלשתיני להכיר במערב ירושלים כבירת ישראל אם ארה"ב אינה מכירה בה?!
 
לעומת זאת, הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל מבהירה לפלשתינים שיש מחיר לטרור ולגרירת-רגלים: היום הכרה במערב ירושלים, מחר אולי בירושלים המאוחדת, מחרתיים אולי רמת הגולן וגוש עציון, וכו'....
 
העברת השגרירות לירושלים מבטאת את מסד התרבות והערכים של ארה"ב כפי שעוצבו על ידי המתיישבים הראשונים במאה ה-17 והאבות המייסדים במאה ה-18, שראו בירושלים עמוד-אש ערכי - "העיר הזוהרת על ההר". מכאן 50 עירות וערים בארה"ב הנקראות ירושלים ושלם (Salem), ואולי אף האיות האנגלי של ירושלים (Jerusalem) במרכזו USA.