לא סיוע חוץ, אלא השקעה נושאת-רווח בישראל

"חדשות מחלקה ראשונה", http://bit.ly/1PjNNwo, January 17, 2016

 English edition http://bit.ly/1ldE1DZ   

ההשקעה השנתית של ארה"ב בישראל – המוגדרת בטעות כ"סיוע חוץ" – מניבה תשואה גבוהה מאד בהשוואה להשקעות ארה"ב בעולם. ישראל הפכה מצרכנית ליצרנית של ביטחון לאומי וכלכלה, המעניקה למשקיע המוביל – ארה"ב – דיוידנדה נדיבה. שתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב חורג באופן דרמטי מהעניין הפלשתיני, והפך מכביש חד-סטרי לדו-סטרי לתועלת הדדית בתחומי ביטחון לאומי, ביטחון פנים ומסחר, למרות המתיחות ואי-ההסכמה בין מנהיגי המדינות – מאז 1948 - בהקשר הסכסוך הערבי-ישראלי והעניין הפלשתיני.

לדוגמא, שתוף הפעולה בין חילות האוויר מרקיע שחקים ואושרר בהסכם ייחודי ביוני 2015 הממנף את היכולות הייחודיות של ישראל בתחומי תורות לחימה, אימונים משותפים, תחזוקה, רפואה, בטיחות, וכו'. טייסי קרב אמריקאים טוענים שתמרונים משותפים עם טייסים ישראלים מפיקים תועלת מירבית: "כל טייס ישראל טס בתחושת 'להיות או לחדול', הגורמת לביצועים נועזים ויצירתיים יותר מטייס אמריקאי." לאחרונה פיתח חיל האוויר הישראלי שיטה לאיתור בקיעים בכנף מטוסי אפ-16 המקצרת קרקוע המטוסים מ-6 חודשים – לפי הוראות היצרן האמריקאי - לשבועיים.

ב-1989, 1969 ו-1966 העבירה ישראל לארה"ב דגמי מיג-23, מערכת רדאר מתקדמת סובייטית פי-12 ומיג-21 שהיו בשרות צבאות סוריה, מצרים ועיראק. המידע המבצעי והטכנולוגי שדרג את תורות הלחימה, הבסיס הטכנולוגי וכושר התעשייתית של ארה"ב והיטו את מאזן הכוחות הבינלאומי לטובתה.  ב-1982 ישראל הוכיחה – לראשונה בעולם – שאפשר לשבש ולהשמיד (20) סוללות טילי קרקע-אוויר מתוחכמות סובייטיות מדגם "סאם" שהיו בבקעת הלבנון. שיטות הלחימה והטכנולוגיות החדישות הועברו לארה"ב, ושיפרו את כוח ההרתעה שלה מול ברה"מ.

מלחמות 1967 ו-1973 שפכו אור על ישראל כ"מוצב קדמי" ו"מעבדה בתנאי קרב" המקדמים אינטרסים אמריקאיים. ריסוק צבאות מצרים וסוריה הפרו-סובייטיות חילצו משטרים ערביים פרו-אמריקאיים (סעודיה ומדינות המפרץ) מאיום קטלני. 50 מומחים אמריקאים הפיקו שמונה כרכים עבי-כרס בששת חודשי שהייה בישראל לבדיקת נשק השלל הסובייטי וללימוד לקחי 1973, ששיפרו את הגנת מערב אירופה בזמן "המלחמה הקרה" ויושמו במלחמת המפרץ ב-1991. לדברי הגנרל צ'אק קרולאק, מפקד חיל המארינס לשעבר: "תורות הלחימה של ארה"ב מגובשות לפי הספר הישראלי. ב-1991 יישמתי בעיראק את לקחי לוחמת השריון של ישראל בסיני."

הגנרל ג'ורג' קיגן, שהיה ראש המודיעין של חיל האוויר האמריקאי, טען שתרומת המודיעין הישראלי לביטחון ארה"ב שקולה לחמישה CIA. לדברי הסנטור דניאל אינוייה, שהיה יו"ר וועדת המודיעין ווועדת ההקצבות: "ישראל מעבירה לארה"ב מודיעין יותר מכל מדינות נאט"ו ביחד."

ב-2016 ישראל היא מעבדה בתנאי-קרב החסכונית ביותר, המעבירה לצבא והתעשייה הביטחונית בארה"ב לקחי פעולה ותחזוקה של מאות מערכות נשק אמריקאיות המשדרגים את הביטחון הלאומי, המחקר והפיתוח, היצור, היצוא והתעסוקה בארה"ב בשווי של מיליארדי דולר.

ב-2016 על רקע התגברות איום הטרור האסלאמי, קריסת אירופה, הכרסום בתדמית ההרתעה של ארה"ב והתגברות הצונאמי הערבי, ישראל בולטת כ"מוצב קדמי" יחודי של ארה"ב שהוא יציב, אמין, יעיל אזרחית וביטחונית, דמוקרטי וללא-תנאי, המאריך את הזרוע האסטרטגית של ארה"ב, בתקופה של קיצוץ דרקוני בתקציב הביטחון.