האם הקונגרס האמריקאי ירים את הכפפה?

"חדשות מחלקה ראשונה", http://bit.ly/2hF4mMt , November 19, 2017

 English edition  http://bit.ly/2yEWaF7
 
סירוב הנשיא טראמפ לאשרר שאיראן מקיימת את הסכם הגרעין מיולי 2015, ושההסכם מקדם את אינטרס ארה"ב, מסיר את "שומר המסך" האיראני ומהווה הזדמנות לחשיפת הפנים האמיתיות של האייתולות.
 
טראמפ פעל לפי תחיקת הקונגרס ממאי 2015, שזכתה לתמיכה דמוקרטית ורפובליקנית, ונועדה לפקח על הסכם הגרעין הבינלאומי שהיה יוזמה משותפת של הנשיא אובמה, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופאי. ההסכם העניק רוח גבית חסרת-תקדים למגלומניה של האייתולות, ולא אושר בקונגרס האמריקאי.
 
טראמפ מעניק לרשות המחוקקת (קונגרס) הזדמנות לשקם את מעמדה כזרוע ממשל שוות-עוצמה לרשות המבצעת (נשיא) – כפי שקובעת החוקה האמריקאית - תוך כדי חשיפת כוונת האייתולות המרחיבים חתרנות וטרור במפרץ הפרסי, חצי האי ערב, המזרח התיכון, אסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית.
 
הסעיף הראשון בחוקה האמריקאית מוקדש לקונגרס, ומעניק לו את כוח החקיקה, תיקצוב ופיקוח על הנשיא בנושאי פנים, חוץ וביטחון. הסעיף השני מוקדש לנשיא, ומעניק לו כוח לגבש הסכמים/בריתות עם ישויות זרות – כגון הסכם הגרעין - אך רק בתנאי שיאושררו על ידי שני שליש של הסנאט.
 
למרות שהקונגרס מתמקד בנושאי פנים המטרידים את הבוחרים באזורי הבחירה, יש לו שריר לבלימת נשיא ולעיצוב מדיניות חוץ וביטחון לעומתית.  לדוגמא, מאז 1999 הסנאט מסרב לאשרר את ההסכם הבינלאומי למניעת נסויים גרעינייםשקודם על ידי הנשיא קלינטון; הקונגרס הפסיק את המעורבות הצבאית של ארה"ב בדרום מזרח אסיה, אנגולה וניקרגואה, למרות התנגדות הבית הלבן; הקונגרס התגבר על ווטו נשיאותי והביא להפלת המשטר הלבן בדרום אפריקה; הקונגרס כפה על מוסקבה – למרות התנגדות הנשיא – את פתיחת שערי ההגירה שהביאו לעליית המיליון לישראל; ועוד.
 
לקונגרס 90 ימים לבחון את השפעת הסכם הגרעין על אינטרס ארה"ב, ובעיקר על הכרסום הדרמטי בכוח ההרתעה האמריקאי – בעיני איראן וכל מדינות ערב הפרו-אמריקאיות כאחד - במקביל לשדרוג מעמד רוסיה, כפי שמבטאת ההתקרבות חסרת-התקדים בין ריאד למוסקבה.
 
על הקונגרס לחשוף את ההתנהלות האנטי-אמריקאית השיטתית של האייתולות מאז השתלטותם על איראן ב-1979, ושטיפת המוח של מערכת החינוך האיראנית המציגה את ארה"ב כ"השטן הגדול, הצלבני, הכופר, היהיר והמדכא", מעודדת להקריב חיים במאבק מול ארה"ב, ומהווה בבואה אמינה – יותר מהתבטאויות דיפלומטיות - של כוונת האייתולות. המשך הקלת-ראש מערבית במשמעות מערכת החינוך תזניק את האייתולות למעמד כח-על ותביא למלחמה גרעינית.       
 
הסרת הסנקציות מאיראן מהווה רוח-גבית לכוונת האייתולות להפיל כל משטר ערבי פרו-אמריקאי – ובמיוחד בחריין וסעודיה – להרחיב השפעתם בעיראק, סוריה ולבנון, לחדור לירדן, ולהשריש נוכחות במזרח ומרכז אפריקה.
הסכם הגרעין מאפשר לטהראן לאסור על בדיקה נאותה של מתקנים צבאיים, במקביל להידוק שתוף פעולה גרעיני ובליסטי עם צפון קוריאה, ורכישת מערכות גרעיניות ובליסטיות.
 
התעשתות הקונגרס חיונית לשיקום כוח ההרתעה האמריקאי, שהוא – ולא דיפלומטיה - תנאי להדיפת האייתולות ומניעת מלחמה גרעינית.