אסטרטגיית הביטחון של טראמפ – הזדמנות לישראל

"חדשות מחלקה ראשונה", http://bit.ly/2ksSH5d, December 20, 2017

http://bit.ly/2BImP3I English edition

אסטרטגיית הביטחון של הנשיא טראמפ מבטאת ראייה מציאותית של איומים ברורים ומידיים על ארה"ב, דוחה תפישת עולם מסורתית, פשטנית וכושלת של מחלקת המדינה והתקשורת "העילית", ומעניקה רוח גבית ליחסי ארה"ב-ישראל, אם ישראל תשכיל למנף את עקרונותיו של טראמפ.

בניגוד לממסד יחסי-חוץ בארה"ב ובמערב, הביקורתי מאד כלפי ישראל, ועתיר הרהורי-לב על דמוקרטיזציה של העולם האסלאמי ודו-קיום בשלום, מכיר טראמפ במציאות המורכבת, האלימה והשורשית במזרח התיכון ובעולם כולו. הוא ער לאיומים קטלניים של הטרור הסוני והאייתולות השיעיות, ולסכנות הטמונות בהסכם הגרעין עם איראן. הוא אינו מנופף במיתוס העניין הפלשתיני כגורם לזעזועים אזוריים, בבת-עין של הערבים ושורש הסכסוך הערבי-ישראלי.

טראמפ מבהיר שעידן ההתנצלויות, הפייסנות והרב-לאומיות מפנה את הדרך לשיקום תדמית ההרתעה, הגדלת תקציב הביטחון, עצמאות הפעולה הצבאית האמריקאית, מלחמה-כדי-לנצח ולא כדי להתפשר, שלום מתוך עוצמה מונחה-אינטרס אמריקאי ופטריוטיות. ארה"ב תחילה וחזקה!

האם ישראל תשכיל למנף עקרונות אלו במאבקנו בטרור הערבי ובמאמץ לשכנע את טראמפ בצדקת דרכנו?

טראמפ העלה על נס משימות לאומיות, הנהנות כבר היום משתוף פעולה עם ישראל, ומלמדות על הפוטנציאל הגלום בהרחבתו לתועלת-הדדית:

1. שיפור ההגנה נגד טילים בליסטים ומלחמת הסייבר מבליטים את ארה"ב וישראל כצמרת מחקר, פיתוח וייצור בתחומים אלו;

2. קידום ביטחון פנים ולוחמה בטרור חושפים את הנסיון הישראלי כנכס ייחודי לארה"ב בתחומי מודיעין, אימונים ומבצעים;

3. שדרוג חדשנות כלכלית הוא "מגרש בייתי" של ישראל - מעבדה בתנאי-קרב של התעשייה הביטחונית האמריקאית ופלטפורמה מובילה בפיתוחים חדשניים עבור ענקיות הטכנולוגיה בארה"ב.

לפי טראמפ על בעלות ברית הנהנות מבסיסי צבא וחילים אמריקאים להשתתף בהוצאות הכרוכות בהגנתן. בניגוד לגרמניה (70,000 חילים), דרום קוריאה (40,000), יפן (40,000) ועוד, ישראל היא הבסיס האמריקאי הגדול בעולם – ללא חיילים אמריקאים - באזור נפיץ וחיוני לביטחון והכלכלה האמריקאים, וחוסכת לארה"ב הצבת חטיבות ונושאות-מטוסים נוספות בין האוקינוס ההודי לים התיכון.

לפי שעה מדובר במלל מרענן.  האם הוא יתורגם למעש?